Czy ChatGPT potrafi tworzyć sztukę?

Sztuka często jest postrzegana jako stworzenie wyłącznie ludzkie, ale niedawne postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji sprawiają, że wielu zastanawia się, czy maszyny również mogą tworzyć sztukę. Jednym z takich modeli AI jest ChatGPT, który wzbudził sensację w dziedzinie przetwarzania naturalnego języka, ale czy może również tworzyć sztukę?

CZYTAJ TERAZ: Czy ChatGPT może tworzyć obrazy?

Czy ChatGPT potrafi tworzyć sztukę?

W skrócie - nie, ChatGPT jest przede wszystkim zaprojektowany do generowania tekstu w języku naturalnym, więc nie może tworzyć sztuki wizualnej w tradycyjnym sensie. Ale nadal może pomóc w tworzeniu sztuki, generując podpowiedzi tekstowe, które mogą zainspirować inną inteligentną maszynę do tworzenia niesamowitych dzieł sztuki.

Jak użyć ChatGPT do tworzenia sztuki

Promptsy do tworzenia sztuki to jedna z możliwości ChatGPT, a istnieją narzędzia AI dostępne do tworzenia sztuki z pomocą tych promptów, takie jak Midjourney i DALL-E. Użytkownik może uzyskać pomoc od ChatGPT w celu ulepszenia promptów do rysowania prac ze środowiska Midjourney lub DALL-E.

ChatGPT generuje sugestie słów i fraz na podstawie wprowadzonego przez użytkownika tekstu. Sugestie wygenerowane przez ChatGPT mogą być wykorzystane przez użytkownika do tworzenia nowych i unikalnych dzieł sztuki z wykorzystaniem wymienionych modeli AI. Wynikowa współpraca zaciera granice między ludzkim a maszynowym tworzeniem i dostarcza unikalnego spojrzenia na proces twórczy. Tego typu współpraca jest możliwa dzięki zdolności ChatGPT do generowania sugestii w naturalnym języku na podstawie istniejącego tekstu. Model wykorzystuje algorytm uczenia maszynowego, który został wytrenowany na ogromnych ilościach danych tekstowych, co pozwala mu rozpoznawać wzorce i generować odpowiedzi podobne do języka ludzkiego.

ChatGPT można również stosować do bezpośredniego generowania sugestii. Na przykład, można je nauczyć rozpoznawać określone wzory lub style wizualne, a następnie w oparciu o tę wiedzę generować nowe propozycje sztuki. Oznacza to, że może generować sugestie dopasowane do określonego kontekstu lub tematu, takiego jak konkretny styl sztuki lub wcześniejsza twórczość konkretnego artysty.

Spróbowaliśmy tego podejścia i poprosiliśmy ChatGPT o wygenerowanie zagadnienia podobnego do obrazu "Dziewczyna z perłą" autorstwa Joannesa Vermeera, a wynik jest pokazany na zrzucie ekranu poniżej.

chatgpt-art-prompt.jpg

Problemy sztuki ChatGPT

Wykorzystanie ChatGPT w procesie tworzenia sztuki rodzi kilka etycznych i filozoficznych pytań. Powszechnym zmartwieniem jest możliwość zastąpienia artystów przez sztuczną inteligencję, co może prowadzić do spadku kreatywności i unikalności. Choć faktem jest, że modele AI mogą generować nowe dzieła sztuki, to jednak są one nadal ograniczone przez swoje dane treningowe i parametry ustalone przez ich twórców. Oznacza to, że nie są one prawdziwie "kreatywne" w taki sam sposób, jak ludzie.

CZYTAJ TERAZ: Najlepszy tablet graficzny z ekranem

Kolejnym zagrożeniem związanym z sztuczną inteligencją w sztuce jest możliwość propagowania uprzedzeń i stereotypów. Jeśli model AI zostanie przeszkolony na nieobiektywnych danych skierowanych na określone grupy lub style, może on produkować nowe dzieła sztuki, które wzmacniają te uprzedzenia. Wskazuje to na istotność ostrożnego rozważania danych treningowych użytych do tworzenia modelów AI oraz potencjalnych uprzedzeń, które mogą być obecne.

Powiązane artykuły

Zobacz więcej >>
  • Przekład Chat GPT: Jak dokładny i skuteczny jest?

    Dowiedz się więcej o tłumaczeniu Chat GPT, jego dokładności oraz o tym, jak działa. Odkryj jego ograniczenia i dowiedz się, jak może wpłynąć na przemysł tłumaczeń.

  • Czy ChatGPT może naprawić mój komputer?

    W tym artykule pokażemy Ci, jak ChatGPT może pomóc Ci w rozwiązywaniu problemów z komputerem, z którymi możesz się borykać.

  • Czy Chat GPT może tworzyć czcionki?

    Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakiego czcionkę używa Chat GPT? W tym artykule przedstawiamy czcionkę używaną przez Chat GPT i sprawdzamy, czy potrafi tworzyć własne czcionki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.