GPT-4: Jak różni się od GPT-3.5?

5a-641af8d642f29-sej-400x400.jpg

GPT-4, najnowsza wersja ChatGPT, modelu językowego OpenAI, to przełom w technologii sztucznej inteligencji (AI), który zrewolucjonizował sposób, w jaki komunikujemy się z maszynami.

Multimodalne możliwości ChatGPT umożliwiają przetwarzanie tekstu, obrazów i wideo, co czyni go niezwykle wszechstronnym narzędziem dla marketerów, biznesów i osób prywatnych.

Czym jest GPT-4?

GPT-4 jest 10 razy bardziej zaawansowany od swojego poprzednika, GPT-3.5. Ta poprawa umożliwia modelowi lepsze zrozumienie kontekstu i odróżnienie niuansów, co prowadzi do bardziej dokładnych i spójnych odpowiedzi.

Ponadto GPT-4 ma maksymalny limit tokenów wynoszący 32 000 (odpowiadający 25 000 słowom), co stanowi znaczący wzrost w stosunku do 4 000 tokenów (odpowiadających 3 125 słowom) w GPT-3.5.

"Przez 6 miesięcy pracowaliśmy nad uczynieniem GPT-4 bardziej bezpiecznym i dopasowanym. GPT-4 ma 82% mniejszą szansę na odpowiedź na żądania o niedozwolone treści i o 40% większą szansę na produkcję faktowych odpowiedzi niż GPT-3.5, na podstawie naszych wewnętrznych ocen." - OpenAI

GPT-3.5 wobec GPT-4 - Co jest inne?

GPT-4 oferuje kilka ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika, w tym:

1. Lingwistyczna Finezja

Podczas gdy GPT-3.5 jest całkiem zdolny do generowania ludzkich tekstów, GPT-4 ma nawet większą zdolność do rozumienia i generowania różnych dialektów oraz reagowania na wyrażone emocje w tekście.

Na przykład GPT-4 może rozpoznawać i wrażliwie reagować na wyrażanie smutku lub frustracji przez użytkownika, co sprawia, że interakcja staje się bardziej osobista i autentyczna.

zrzut-ekranu-03-19-23-o-08.28-pm-64177ec2ed104-sej.png

Jednym z najbardziej imponujących aspektów GPT-4 jest jego zdolność do pracy z dialektami, które są regionalnymi lub kulturowymi odmianami języka.

Dialekty bywają dla modeli językowych bardzo trudne do zrozumienia, ponieważ często posiadają unikalny słownictwo, gramatykę i wymowę, którego nie ma w standardowym języku.

Jednak GPT-4 został specjalnie zaprojektowany, aby przezwyciężyć te wyzwania i dokładnie generować i interpretować teksty w różnych dialektach.

2. Synteza informacji

GPT-4 potrafi odpowiadać na skomplikowane pytania poprzez syntezowanie informacji z różnych źródeł, podczas gdy GPT-3.5 może mieć trudności w uchwyceniu związku między nimi.

Na przykład, gdy zapyta się o związek między spadkiem populacji pszczół a wpływem na globalne rolnictwo, GPT-4 może udzielić bardziej kompleksowej i subtelnej odpowiedzi, powołując się na różne badania i źródła.

screen-shot-03-19-23-at-09.00-pm-6417828ff2d73-sej.png

W przeciwieństwie do swojego poprzednika, GPT-4 teraz zawiera funkcję umożliwiającą poprawne cytowanie źródeł podczas generowania tekstu.

Nowoczesne narzędzia marketingowe oparte na sztucznej inteligencji
Zastosuj technologie nowej generacji przed twoimi konkurentami. Twórz dobrze zoptymalizowane i skierowane do celu treści, które dostarczą wyniki trzy razy szybciej.

Rozpocznij bezpłatny okres próbny

REKLAMA

To oznacza, że ​​kiedy model generuje treść, cytowane są użyte źródła, co ułatwia czytelnikom sprawdzenie dokładności przedstawionych informacji.

3. Kreatywność i spójność

Podczas gdy GPT-3.5 może generować twórczą treść, GPT-4 idzie o krok dalej, produkując historie, wiersze lub eseje o poprawionej koherencji i kreatywności.

Na przykład, GPT-4 może stworzyć krótką opowieść z dobrze rozwiniętą fabułą i rozwojem postaci, podczas gdy GPT-3.5 może mieć trudności z utrzymaniem spójności i koherencji w narracji.

zrzut-ekranu-03-19-23-o-08.38-pm-6417824f941fd-sej.png
screen-shot-03-19-23-at-09.00-pm-001-64178297a3a4a-sej.png

4. Skomplikowane rozwiązywanie problemów

GPT-4 wykazuje silną zdolność do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych i naukowych przekraczających możliwości GPT-3.5.

Na przykład GPT-4 może skuteczniej rozwiązywać zaawansowane problemy z rachunku lub symulować reakcje chemiczne niż jego poprzednik.

screen-shot-03-19-23-at-09.08-pm-64178454daa84-sej.png
screen-shot-03-19-23-at-09.09-pm-6417845b6c430-sej.png

GPT-4 znacząco poprawił swoją zdolność do rozumienia i przetwarzania skomplikowanych pojęć matematycznych i naukowych. Jego umiejętności matematyczne obejmują zdolność do rozwiązywania skomplikowanych równań oraz wykonywania różnych operacji matematycznych, takich jak rachunek różniczkowy, algebra i geometria.

Ponadto GPT-4 jest również zdolny do obsługi przedmiotów naukowych, takich jak fizyka, chemia, biologia i astronomia.

Jego zaawansowana moc przetwarzania i możliwości modelowania języka pozwalają mu analizować złożone teksty naukowe i łatwo udzielać wskazówek i wyjaśnień.

Wraz z rozwojem technologii, prawdopodobne jest, że GPT-4 będzie nadal rozwijać swoje możliwości i stawać się coraz lepszy w szerszym zakresie tematów i zadań.

5. Moc programowania

Możliwości programistyczne GPT-4 zdobyły popularność w mediach społecznościowych dzięki zdolności do generowania fragmentów kodu lub debugowania istniejącego kodu bardziej efektywnie niż GPT-3.5, co czyni go cennym zasobem dla programistów oprogramowania.

Z pomocą GPT-4 tygodnie pracy mogą zostać skondensowane do kilku krótkich godzin, co pozwala na osiągnięcie nadzwyczajnych wyników w rekordowym czasie. Możesz przetestować te wyzwalacze:

  • „Napisz kod, aby nauczyć X z zestawem danych Y.”
  • „Pojawił się ten błąd. Napraw to.”
  • „Teraz popraw wydajność.”
  • „Teraz umieść w GUI.”

6. Zrozumienie obrazów i grafiki

W przeciwieństwie do GPT-3.5, który skupia się głównie na tekście, GPT-4 może analizować i komentować obrazy i grafikę.

Na przykład, GPT-4 może opisywać treść zdjęcia, identyfikować trendy na wykresie, albo nawet tworzyć napisy dla obrazów, dzięki czemu jest potężnym narzędziem do edukacji i tworzenia treści.

zrzut-ekranu-03-19-23-o-10.50-pm-641783c315761-sej.png

Wyobraź sobie tę technologię zintegrowaną z Google Analytics lub Matomo. W kilka minut możesz uzyskać bardzo dokładną analizę wszystkich swoich paneli.

7. Redukcja nieodpowiednich lub stronniczych odpowiedzi

GPT-4 implementuje mechanizmy minimalizujące niepożądane rezultaty, zwiększając tym samym niezawodność i odpowiedzialność etyczną.

Przykładowo, GPT-4 jest mniej skłonne do generowania treści o politycznych uprzedzeniach, obraźliwej lub szkodliwej treści, co czyni go bardziej godnym zaufania towarzyszem sztucznej inteligencji niż GPT-3.5.

Dokąd ChatGPT może teraz pójść?

Pomimo swoich niezwykłych osiągnięć, ChatGPT wciąż ma miejsce na poprawę:

  • Adresowanie neutralności: Wzmacnianie zdolności do rozróżniania kontekstu i odpowiedniego reagowania.
  • Zrozumienie użytkownika: Rozwijanie zdolności do zrozumienia, kto jest komunikującym (kto, gdzie i w jaki sposób).
  • Integracje zewnętrzne: Rozszerzenie zasięgu poprzez integracje z siecią, API i robotami.
  • Długa pamięć: Poprawa zdolności do przypominania sobie poprzednich interakcji i stosowania tej wiedzy do przyszłych rozmów.
  • Reducing halucynacji: Minimalizowanie przypadków, gdy sztuczna inteligencja jest przekonana o fałszywych informacjach.

Jak ChatGPT nadal się rozwija, jest gotowy, by rewolucjonizować marketing i komunikację opartą na sztucznej inteligencji.

Jego potencjalne zastosowania w tworzeniu treści, edukacji, obsłudze klientów i nie tylko są ogromne, co czyni go niezbędnym narzędziem dla firm i osób prywatnych w erze cyfrowej.

Więcej zasobów:

Powiązane artykuły

Zobacz więcej >>