Co oznacza GPT w ChatGPT?

Sztuczna inteligencja zmieniła sposób interakcji człowieka z komputerami i maszynami. ChatGPT to jeden z takich wynalazków, który wykorzystuje technologię GPT (Generative Pre-trained Transformer) do udzielania odpowiedzi na pytania użytkowników. GPT jest ważnym elementem ChatGPT, ponieważ generuje tekst z zestawów danych i produkuje wyjścia w formacie naturalnego języka. Niniejszy artykuł ma na celu zbadanie, co oznacza GPT w ChatGPT i jak działa.

Będziemy również rozważać zalety i wady modelu GPT oraz jego znaczenie w świecie sztucznej inteligencji.

Co oznacza skrót GPT?

GPT, czyli (Generative Pre-trained Transformer), to model językowy opracowany przez OpenAI, który zrewolucjonizował zastosowania przetwarzania języka naturalnego (NLP). Bloki architektury transformatora modelu są wykorzystywane do generowania tekstu, który wydaje się być pisany przez człowieka, a może być dopasowany do różnych zadań NLP. "Pre-trained" używane w GPT odnosi się do procesu początkowego szkolenia modelu, w którym uczy się on przewidywania kolejnego słowa w fragmencie. ChatGPT wykorzystuje tę technologię, aby zapewnić naturalne i płynne odpowiedzi użytkownikom, a jego unikalny model szkolenia, Wzmocnione uczenie ze zwrotną informacją od ludzi (RLHF), pomaga mu stawać się coraz bardziej dokładnym w rozumieniu zapytań użytkowników z czasem.

GPT transformer to rodzaj modelu językowego używanego w różnych aplikacjach przetwarzania języka naturalnego, w tym w ChatGPT. Firma OpenAI, mająca siedzibę w San Francisco, opracowała ChatGPT i posiada również GPT, oraz inne modele językowe, takie jak GPT-3 i DALL-E 2. Narzędzia te są używane w różnych aplikacjach badawczych i komercyjnych, aby zrealizować podstawową misję firmy.

Ewolucja GPT

Modele językowe GPT OpenAI przeszły szereg ulepszeń od czasu swojego powstania, w tym GPT-1, GPT-2, GPT-3, GPT-3.5 i GPT-4.

  • GPT-1 to model, który nie był uzależniony od zadania. Wykorzystywał dyskryminacyjne dostrojenie i generatywne pre-trenowanie do rozwiązywania różnych zadań NLP, takich jak odpowiadanie na zapytania, klasyfikacja tekstu i określanie implikacji.
  • GPT-2, z 1,2 miliardami parametrów i 6 miliardami witryn internetowych, wprowadził nowy kierunek dla danych tekstowych dzięki swojej architekturze opartej na transformatorach.
  • GPT-3, z 175 miliardami parametrów, dodał kilka przydatnych funkcji i zdolności, takich jak generowanie działających kodów, pisanie opowiadań i wierszy oraz sporządzanie protokołów ze spotkań biznesowych.
  • GPT-3.5 jest ulepszoną i bardziej dopracowaną wersją GPT-3.
  • GPT-4, uruchomiony w marcu 2023 r., jest wielomodalny, akceptuje wejście tekstowe i obrazowe oraz potrafi produkcować odpowiedzi na poziomie człowieka.
  • Z każdą aktualizacją GPT osiąga nowe wysokości w dziedzinie AI, sprawiając, że jest bardziej niezawodny, kreatywny i wydajny.

Co to jest GPT-4?

GPT-4 to najnowsze oprogramowanie Open AI z serii modeli językowych. Jest dostępne do użytku w ramach subskrypcji płatnej usługi ChatGPT Plus, oferowanej przez ChatGPT. Nowy chatbot zintegrowany z wyszukiwarką Bing także opiera się na fundamencie GPT-4, jednak istnieje ograniczenie co do jego użytkowania, ponadto nie jest w stanie odpowiadać na wejściowy obraz.

Jednym z ekscytujących udoskonaleń, których dokonał GPT-4 w porównaniu z poprzednikami, jest jego zdolność do przekształcania obrazów na tekst, co nie było możliwe w przypadku GPT-3.5. GPT-4 może również obsługiwać większe prośby i udzielać dłuższych odpowiedzi niż jego poprzednicy, konkretnie 25 000 słów.

Przyszłość GPT

Przyszłość technologii GPT wydaje się obiecująca dzięki wydaniu GPT-5. Według plotek, spodziewa się, że OpenAI ukończy szkolenie AGI GPT-5 do końca 2023 roku, a model ma być wkrótce uruchomiony na całym świecie.

Mimo braku oficjalnego oświadczenia od OpenAI na temat nowych funkcji, zmian czy udoskonaleń w GPT-5, można oczekiwać, że będzie on bardziej zaawansowany niż jego poprzednik - GPT-4, który już potrafi analizować obrazy, wykonywać złożone zadania i być kreatywnym. Wydanie GPT-5 z pewnością przyniesie znaczną poprawę technologii GPT.

Czym jest skrót GPT w sztucznej inteligencji?

GPT = Architektura Generatywnego Transformer-a wstępnie nauczona .

Jak działa GPT?

Technologia używa sieci neuronowej, która została przeszkolona na dużym korpusie danych

Powiązane artykuły

Zobacz więcej >>