Microsoft właśnie dokonał ogromnej inwestycji w OpenAI, producenta ChatGPT. Oto dlaczego.

gettyimages-1246127199.jpg

Microsoft współpracuje z OpenAI od 2019 roku, zanim OpenAI stało się ogromnym hitem dzięki swoim usługom z zakresu sztucznej inteligencji, takim jak ChatGPT i DALL-E. Teraz Microsoft poinformował, że będzie kontynuował współpracę, inwestując w nią kilka miliardów dolarów na kilka lat.

Według OpenAI, inwestycja będzie kontynuować finansowanie badań w firmie zajmującej się sztuczną inteligencją i pomagać w rozwoju technologii, która jest "coraz bardziej bezpieczna, użyteczna i potężna".

Także: Co to jest ChatGPT i dlaczego jest tak ważne? Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć.

Microsoft poinformował, że będzie wdrażać modele OpenAI w swoich produktach dla konsumentów i przedsiębiorstw oraz "wprowadzać nowe kategorie doświadczeń cyfrowych opartych na technologii OpenAI".

Żadne z firm nie ujawniło wartości inwestycji, ale źródła ujawniły, że będzie ona łącznie wynosić 10 miliardów dolarów przez kilka lat - informuje Bloomberg. Wsparcie to następuje po początkowej inwestycji, którą Microsoft dokonał w 2019 roku i wartości 1 miliarda dolarów oraz 2 miliardów dolarów w kolejnych latach.

Taki duży inwestycja może wydawać się ryzykowna dla Microsoftu. Jednakże zwrot z inwestycji wygląda obiecująco, według analityka Gartnera Jasona Wonga, który skupia się na firmie Microsoft.

"Gartner przewiduje, że do 2025 r. rynek oprogramowania AI osiągnie niemal 134,8 miliarda dolarów", powiedział Wong. "Na podstawie tej projekcji Microsoft powinien mieć wiele możliwości osiągnięcia dodatniego ROI z partnerstwa z OpenAI."

Usługa Azure firmy Microsoft będzie wyłącznym dostawcą usług przetwarzania chmury w przypadku wszystkich obciążeń OpenAI związanych z badaniami, produktami i usługami API.

"Sztuczna inteligencja staje się następną definiującą technologią obliczeń w chmurze i tajemniczym składnikiem dla aplikacji budowanych i działających na chmurze" - powiedział Wong. "Ta wyjątkowa współpraca pomiędzy Microsoftem i OpenAI, aby działać na platformie Azure Cloud dla całej działalności badawczej, API i produktów OpenAI przyciągnie zarówno biznesy, jak i kolejną falę start-upów technologicznych budujących na chmurze, aby tworzyć nową wartość."

Microsoft ogłosił niedawno dostępność swojej usługi Azure OpenAI, umożliwiając biznesom skorzystanie z modeli OpenAI z dodanymi korzyściami dla przedsiębiorstw. Komunikat prasowy dotyczący tego świeżego zastrzyku inwestycji podkreślał szczegóły z wcześniejszego ogłoszenia, a także zaakcentował intencje firmy dotyczące poszerzenia dostępności jej usług.

"W tej kolejnej fazie naszego partnerstwa, deweloperzy i organizacje z różnych branż będą mieć dostęp do najlepszej infrastruktury AI, modelów i narzędzi z Azure do budowania i uruchamiania swoich aplikacji" - powiedział CEO Microsoftu Satya Nadella.

Także: Spędziłem godzinę z nowym chatbotem AI inspirowanym przez ChatGPT i mogę umrzeć ze śmiechu

Ogromny sukces ChatGPT od czasu uruchomienia w listopadzie prawdopodobnie dostarczył dodatkowych bodźców do inwestycji ze strony firmy Microsoft. W ciągu tygodnia od uruchomienia, chatbot zdobył ponad milion użytkowników. Podczas odwiedzania strony ChatGPT, często otrzymuje się komunikat "pojemność przekroczona", ponieważ zbyt wiele osób korzysta z serwera i nie jest w stanie przetworzyć wniosku.

Aktualnie chatbot pozostaje darmowy, jednak w styczniu OpenAI ogłosiło na swoim serwerze Discord, że wkrótce dla publiczności może zostać udostępniona płatna, profesjonalna wersja. Badawcza firma zajmująca się sztuczną inteligencją opublikowała nawet listę oczekujących, co wskazuje, że nowa usługa zapewni użytkownikom zawsze dostępny serwis (bez godzin blackout), szybkie odpowiedzi od ChatGPT i nieograniczoną liczbę wiadomości.

Niemniej jednak pojawiły się już pewne problemy: W grudniu Stack Overflow tymczasowo zbanowało odpowiedzi generowane przez ChatGPT, gdy użytkownicy zgłosili odpowiedzi na problemy z programowaniem, które wyglądały na prawdopodobnie poprawne, ale w rzeczywistości były fałszywe. A z powodu obaw dotyczących negatywnego wpływu na naukę uczniów oraz bezpieczeństwa i dokładności treści, dostęp do ChatGPT został również zablokowany w sieciach i urządzeniach szkół w Nowym Jorku.

Inwestycja następuje po ogłoszeniu przez Microsoft ogromnej rundy zwolnień, w której 10 000 pracowników straci pracę, ponieważ firma stara się dopasować koszty do przychodów i oczekiwań klientów, jak powiedział Nadella.

Powiązane artykuły

Zobacz więcej >>