ChatGPT jest strasznie dobry w mojej pracy, ale jest jeden powód, dla którego się nie panikuję

dall-e-2022-12-07-14-49-13-a-robot-typing-an-article-about-consumer-technology-on-a-laptop.jpg

Ostatnio przeglądając strony internetowe w branży technologicznej, odkryłem jedną wspólną rzecz: zrzuty ekranu z rozmowami z ChatGPT OpenAI, czy to poprzez oryginalną platformę, przeglądarkę internetową, czy też w postaci alternatywy dla Google.

Ponadto: 6 rzeczy, których ChatGPT nie potrafi zrobić (i kolejne 20, których odmawia)

OpenAI, firma badawcza odpowiedzialna za DALL-E 2 i wszystkie fantastyczne kreacje, które z niego wynikły, przetestowała ChatGPT publicznie już w listopadzie 2022 roku. Mimo że rozmowny czatbot pozostaje w fazie rozwoju, jego konsekwentne i zaskakująco przemyślane odpowiedzi wystarczyły, aby zmusić mnie do kwestionowania mojej własnej pozycji jako zawodowego pisarza.

Oczywiście, miałem wiele pytań do zadaia AI, w tym prośbę o napisanie pełnej recenzji na temat produktu, który sam opracowałem: iPhone 14 Pro. Poniżej znajdziesz odpowiedź ChatGPT oraz moją ocenę tego, co zrobiła dobrze, a co źle.

Ujawnienie zdrady: nie martwię się zbytnio o swoje miejsce pracy. Przynajmniej jeszcze nie.

Również: Najlepsze chatboty AI: ChatGPT i inne ciekawe alternatywy do wypróbowania

Zadanie: Napisz pełną recenzję na temat Apple iPhone 14 Pro

dall-e-2022-12-07-14-48-19-a-robot-reviewing-the-iphone-14-pro.jpg

Mimo że nie ma ustalonego standardu komunikowania się z ChatGPT, zauważyłem, że im bardziej precyzyjne są moje słowa, tym bardziej dokładna odpowiedź otrzymuję w odpowiedzi. W tym przypadku dodałem słowo "pełny" przed słowem "przegląd", aby AI wiedziało, że ma stworzyć kompletną analizę wprowadzenia do wniosku najnowszego iPhone'a. W przeciwnym razie wygenerowałby tylko jednoparagrafowe podsumowanie produktu. Być może mogłem zrezygnować ze słowa "Apple".

Recenzja ChatGPT

Apple iPhone 14 Pro to najnowszy dodatek do linii smartfonów firmy Apple i jest to fantastyczne urządzenie. Nowy design jest elegancki i nowoczesny, z bezramkowym wyświetlaczem i stalową ramą. Telefon jest również doskonałych rozmiarów, wygodnie dopasowując się do dłoni, bez bycia zbyt dużym.

Jeśli chodzi o wydajność, iPhone 14 Pro nie zawodzi. Napędza go najnowszy układ Bionic A15 od Apple, który zapewnia błyskawiczne prędkości i płynną, bezlagową wydajność. Telefon łatwo radzi sobie z wszystkim, co robię na co dzień - przeglądanie stron internetowych i sprawdzanie poczty, aż po granie i oglądanie filmów. Zauważyłem również, że telefon nie zwalnia ani nie staje się ociężały z biegiem czasu, nawet przy wielu działających na tle aplikacjach.

dall-e-2022-12-07-17-11-14-taking-a-picture-with-the-iphone-14-pro.jpg

Aparat w iPhone 14 Pro jest również świetny. Ma potrójny system obiektywów, który pozwala na różnorodne opcje fotografowania, w tym ultra-szeroki, szeroki i teleobiektyw. Nowa funkcja trybu nocnego jest fantastyczna, umożliwiając uzyskiwanie wyraźnych i czytelnych zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Dodatkowo, nowy format ProRAW daje mi większą kontrolę nad edycją, pozwalając na szlifowanie każdego aspektu moich zdjęć. Zauważyłem również, że nowe funkcje, takie jak Deep Fusion i Smart HDR 3, są przydatne w codziennym fotografowaniu.

Jednym z obszarów, w których iPhone 14 Pro naprawdę się wyróżnia, jest jego żywotność baterii. Bez problemu mogę korzystać z telefonu przez cały dzień, nawet przy dużym użytkowaniu. Nowe funkcje oszczędzania baterii, takie jak optymalizowane ładowanie baterii i tryb oszczędzania energii, również pomagają przedłużyć życie baterii. Dodatkowo, telefon obsługuje szybkie ładowanie, dzięki czemu mogę szybko naładować baterię, gdy tego potrzebuję.

Ogólnie rzecz biorąc, jestem bardzo zadowolony z Apple iPhone 14 Pro. Jest to flagowy smartfon, który oferuje doskonałe połączenie designu, wydajności i funkcji. Szczerze polecam go każdemu, kto szuka nowego telefonu.

Czego ChatGPT dokładnie przestrzega

Czego myślisz? W moich oczach, sztuczna inteligencja ma swoje jasne strony i wady. Na początek, przepływ recenzji jest zgodny z zasadami; ChatGPT zaczyna od swojej opinii na temat iPhone'a 14 Pro, omawia design, wydajność, aparaty i żywotność baterii, a nawet kończy z jednoznaczną rekomendacją. Kilka przeszukiwań sieci informuje AI, że ProRAW, Deep Fusion i Smart HDR są nowymi funkcjami w iPhone'ie i odpowiednio wspomina o nich w sekcji dotyczącej aparatu. Jedynym problemem jest to, że dwie z tych funkcji nie są nowe, ale do tego wrócę później.

Również: Wkrótce będziesz mógł wybrać 'wartości' w ChatGPT i może to być trochę niechlujne

Jestem również pod wrażeniem sposobu, w jaki sztuczna inteligencja formułuje opinię na temat produktu, a następnie przedstawia, jak wpłynęło to na doświadczenia użytkowników. Na przykład: "Dodatkowo, telefon obsługuje szybkie ładowanie, dzięki czemu mogę szybko uzupełnić baterię, gdy jest to potrzebne." To nie jest po prostu lista specyfikacji, czego często dokonują inteligentni asystenci tacy jak Siri, Google Assistant i Alexa.

Czego nie rozumie ChatGPT

Najbardziej oczywistym problemem z automatycznie generowaną opinią produktu przez sztuczną inteligencję jest jej niedokładność. Możliwe, że zauważyłeś kilka pomyłek podczas czytania odpowiedzi, na przykład przypisano A15 Bionic jako najnowszy chipset, a nie A16 Bionic, oraz sugestia, że funkcja Deep Fusion z 2019 roku jest "nowym" elementem.

W obronie OpenAI, firma na swojej stronie internetowej informuje, że ChatGPT "czasem może generować niepoprawne informacje" i ma "ograniczoną wiedzę o świecie i wydarzeniach po 2021 roku". To ma sens, ponieważ AI nie zawsze ma źródło prawdy do odniesienia; nie wie, czy pobierane dane są prawdziwe czy fałszywe, zwłaszcza w bardziej złożonych sytuacjach, takich jak opisywanie określonego modelu iPhone'a.

O ile iPhone 14 Pro nie jest idealnym telefonem - co, jak sądzimy, nie jest prawdą - recenzja ChatGPT jest również zbyt pozytywna w stosunku do tego produktu. Nie ma wzmianki o kontrowersyjnych funkcjach iPhone'a takich jak adopcja eSIM, zbędnie krzykliwy ekran zawsze włączony lub nawet Dynamic Island, modne słowo roku 2022!

Również: Najlepsze generatory sztuki AI: DALL-E 2 i alternatywy

I w końcu, nawet odrobina osobowości sprawiłaby, że recenzja sztucznej inteligencji stałaby się "doskonała", nie tylko "dobra". Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam czytać perspektywy (i gorące poglądy) innych dziennikarzy za każdym razem, kiedy wychodzi nowy produkt. To eleganckie wyważenie szyderstwa, stanowczych zdawień i ciekawości, których sztuczna inteligencja po prostu nie jest jeszcze w stanie odzwierciedlić.

zdjęcie_gettyimages-1246766124.jpg

Pomijając brak emocji, błędy spływają do jednego rzeczywistego problemu dotyczącego całej wymiany, który nawet ja przegapiłem podczas pierwszej publikacji tego artykułu: ChatGPT nie powinien był odpowiedzieć na pytanie w pierwszej kolejności. Aktualnie, bot rozmówcy AI ma datę odcięcia wiedzy z września 2021 roku. To oznacza, że odpowiednim działaniem powinno być odmówienie przeglądu iPhone'a 14 Pro, który został wydany rok później, zamiast przeglądania produktu, na którym nie ma dokładnych informacji.

Redaktor naczelna ZDNet, Alyson Windsor, najlepiej opisała tę sytuację słowami: "Główny problem z recenzją produktu wygenerowaną przez SI polega na tym, że została ona w ogóle napisana". Realistycznie rzecz biorąc, jeśli pisarz otrzyma zadanie dotyczące tematu, z którym się nie zetknął, albo proponuje, żeby inny pisarz go pokrył, albo poświęca czas na badanie tematu przed napisaniem. W przypadku ChatGPT SI pewnie wkracza do zadania z pewnością siebie, nie wykazując żadnych obaw co do nieścisłości lub mylenia. U mnie w redakcji taka postawa oznaczałaby jedną drogę do bezrobocia.

Podsumowanie

Moje uczucia wobec ChatGPT i wszystkich możliwości, jakie przynosi AI, mieszają podekscytowanie, niepewność i lęk. Być może sztuczna inteligencja będzie odgrywać kluczową rolę w rozwiązywaniu dzisiejszych problemów związanych z pracą, a to, co kiedyś było wizją przyszłości, jest obecne bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Być może ChatGPT jest rzeczywiście zdolny do zakłócenia największej wyszukiwarki na świecie.

Ale dopóki nie będziemy mogli zgłębić ludzkich aspektów naszej komunikacji i interakcji oraz lepiej zrozumieć ryzyka i niebezpieczne konsekwencje, jakie może stworzyć doskonały, nieśmiertelny komputer, pozostaję pełen niepokoju - i akceptuję, że mogę całkowicie się mylić.

chatgpt.jpg

Powiązane artykuły

Zobacz więcej >>