Jak korzystać z ChatGPT: Co musisz teraz wiedzieć

chatgpt (1)

ChatGPT, najpopularniejsze dotąd przedsięwzięcie OpenAI, rozpoczęło rewolucję sztucznej inteligencji (AI) od czasu uruchomienia pod koniec 2022 roku. Chatbot AI dominował na pierwszych stronach gazet i zajmował umysły osób zarządzających Twitterem, Google, Amazon, Microsoft, Meta, innych ekspertów technologicznych, a ostatnio także wytwórni muzycznych. Model językowy AI stał się najszybciej rozwijającą się 'aplikacją' wszech czasów, przewyższając nawet TikTok.

Także: nowe, oparte na sztucznej inteligencji Bing jest teraz dostępne dla każdego - z kilkoma poważnymi ulepszeniami

Model ChatGPT na pewno nie jest niedoceniany, użytkownicy wpadają na twórcze pomysły na tematy, takie jak zadawanie pytań w poszukiwaniu zabawnych odpowiedzi, tworzenie treści, doskonalenie swoich umiejętności pisania lub Excela, znajdowanie i poprawianie błędów w kodzie, lub streszczanie książki. Niektórzy nawet zastanawiają się, czy chatbot AI mógłby zastąpić programistów, pisarzy i nawet lekarzy, i jak mógłby rewolucjonizować różne branże.

Również: Użyłem ChatGPT, aby napisać tę samą rutynę w dziesięciu mało znanych językach programowania

W każdej z tych dziedzin, jedno jest jasne: genialność narzędzia AI polega nie tyle na innowacyjności pomysłu, co na doskonałej generacji tekstu, a także na prostocie i łatwości jego użytkowania. ChatGPT może prowadzić rozmowy tekstowe z użytkownikami, korzystając z AI, a te interakcje mogą być tak naturalne, jakbyś rozmawiał z inną osobą.

Jak korzystać z ChatGPT

1. Utwórz konto OpenAI

Przejdź na chat.OpenAi.com i zarejestruj się na konto za pomocą adresu e-mail, konta Google lub konta Microsoft. Musisz utworzyć konto na stronie OpenAI, aby się zalogować i uzyskać dostęp do ChatGPT. 

Jeśli nigdy wcześniej nie utworzyłeś konta, kliknij Zarejestruj się i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby podać swoje informacje. Do stworzenia konta OpenAI wymaga ważnego numeru telefonu w celu weryfikacji.

utwórz-konto (1)

Jeśli nie masz jeszcze konta, kliknij Zarejestruj się. W przeciwnym przypadku zaloguj się za pomocą swoich poświadczeń OpenAI.2. Zapoznaj się z oknem ChatGPT.

2. Zapoznaj się z oknem ChatGPT

Po zalogowaniu się do swojego konta OpenAI na stronie ChatGPT, czas poznać okno narzędzia sztucznej inteligencji. Oto podział na części, który zobaczysz na poniższym przykładzie:

 1. Przycisk "Nowy czat": Po lewej stronie ekranu znajduje się przycisk Nowy czat, który można kliknąć, aby rozpocząć nową rozmowę w dowolnym momencie. Jest to wygodne, ponieważ ChatGPT zapamiętuje, co było wcześniej omawiane w rozmowie i odpowie z kontekstem, dlatego rozpoczęcie nowego czatu zresetuje nową rozmowę bez uprzedzeń.
 2. Historia czatów: Lewy pasek boczny zawiera również wszystkie Twoje wcześniejsze rozmowy, do których możesz powrócić, chociaż istnieje możliwość wyłączenia zapisu historii czatów.
 3. Uaktualnienie do wersji Plus: ChatGPT Plus to płatna subskrypcja, która daje członkom dostęp do modelu GPT-4, szybszego i większego modelu językowego od OpenAI. Możesz wybrać, czy chcesz uaktualnić do wersji Plus czy pozostać przy wersji darmowej.
 4. Konto: Klikając na swój adres e-mail lub nazwisko u dołu ekranu, uzyskasz dostęp do informacji o swoim koncie, w tym ustawień, opcji wylogowania oraz pomocy i FAQ od OpenAI.
 5. Twoje pytania startowe: Pytania lub sugestie, które wpisujesz do AI chatbota, pojawiają się tutaj.
 6. Odpowiedzi ChatGPT: Za każdym razem, gdy ChatGPT odpowiada na Twoje zapytania, logo pojawi się po lewej stronie.
 7. Kopiuj, kciuk w górę, kciuk w dół: Za każdym razem, gdy ChatGPT odpowiada, możesz skopiować tekst do schowka, aby wkleić go gdzie indziej, a także udzielić opinii na temat tego, czy odpowiedź była dokładna, czy nie - ten proces pomaga w fine tuningu narzędzia AI.
 8. Regeneruj odpowiedź: Jeśli miałeś problemy z otrzymaniem odpowiedzi w czacie lub nie otrzymałeś satysfakcjonującej odpowiedzi, możesz kliknąć Regeneruj odpowiedź, aby nakłonić ChatGPT do ponownej próby z najnowszą odpowiedzią.
 9. Obszar tekstowy: To tutaj wprowadzasz swoje pytania i sugestie - po prostu naciśnij Enter, aby je wysłać.
 10. Wersja ChatGPT: OpenAI umieściło drobny druk pod obszarem wprowadzania tekstu, gdzie możesz przeczytać klauzulę informującą, że jest to "Bezpłatna wersja podglądu badawczego. ChatGPT może generować nieprawidłowe informacje dotyczące ludzi, miejsc lub faktów". Można tu także sprawdzić, jaką wersję modelu ChatGPT* aktualnie używasz.
chatgtwit (1)

3. Zacznij pisać swoje propozycje i pytania

To wszystko. 

Teraz, gdy wiesz, jak się zalogować i uzyskać dostęp do ChatGPT, czas rozpocząć korzystanie z niego i zadawać modelowi języka wszelkie dręczące Cię pytania i zobaczyć, jakie odpowiedzi możesz otrzymać. ChatGPT działa jako narzędzie z nieskończoną ilością projektów, od rozwoju oprogramowania po pisarstwo i tłumaczenia.

Również: Jak wykorzystałem ChatGPT i narzędzia do sztucznej inteligencji do szybkiego uruchomienia mojego biznesu na Etsy

Z tego momentu możesz wpisać w polu tekstowym na dole strony jakiekolwiek pytanie dla ChatGPT i nacisnąć Enter, aby je przesłać. Chatbot AI spróbuje wówczas wygenerować tekst, aby udzielić przydatnych odpowiedzi na twoje pytania.

rozpocznij-rozmowę

Przykłady promptów ChatGPT

ChatGPT może generować odpowiedzi na pytania (funkcja, która w końcu może stanowić wyzwanie dla wyszukiwarek) i jest wystarczająco ważnym narzędziem do kreowania treści - od pisania esejów po podsumowywanie książek, ale również może napisać i poprawić kod, wykonywać obliczenia, pomagać przy tworzeniu życiorysu, tłumaczyć informacje i wiele więcej. Oto przykłady pytań, które możesz zadać:

 • Jak komputer przechowuje i przetwarza informacje?
 • Zanalizuj ten kod i powiedz mi, jak go naprawić: [Wklej kod]
 • Napisz wiersz o migrainie w stylu Walta Whitmana.
 • Napisz piosenkę country o psie o imieniu Speckles, który uwielbia biegać.
 • Napisz plugin dla -----, który robi -----
 • Jaka jest różnica między wirusem a bakterią?
 • Napisz usprawiedliwienie dla mojego dziecka, które opuszcza szkołę.

Pytania i odpowiedzi

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to duży model językowy, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do prowadzenia rozmów tekstowych z użytkownikami, które mogą być naturalne, jakbyś zadawał komuś pytania. 

Również: Czy detektory sztucznej inteligencji mogą nas uchronić przed ChatGPT? Przetestowałem 3 narzędzia online, aby to sprawdzić.

Odpowiedzi przypominające człowieka są przydatne podczas tłumaczenia z jednego języka na inny, szukania instrukcji jak coś zrobić oraz generowania pisemnych treści.

Jak działa ChatGPT?

ChatGPT używa uczenia wzmacnianego z ludzkim sprzężeniem zwrotnym (RLHF), aby inteligentnie przetwarzać swoje otoczenie, korzystając z ludzkich demonstracji do dostosowania się do różnych sytuacji z nauką, pożądanymi zachowaniami. 

Również: Jak zapisać rozmowę w ChatGPT, aby móc do niej wrócić później

ChatGPT został wytrenowany na znacznej ilości danych przed swoją zapowiedzią badawczą i nadal uczy się dzięki wiedzy, jaką użytkownicy dostarczają, dzięki czemu może dawać wyedukowane odpowiedzi na wiele różnych tematów. 

Jak się zarejestrować w ChatGPT?

Aby zarejestrować się w ChatGPT, wystarczy założyć darmowe konto OpenAI, używając swojego adresu e-mail. 

Jak uzyskać dostęp do ChatGPT?

Możesz uzyskać dostęp do ChatGPT, przechodząc na chat.openai.com i logując się. Jeśli znajdujesz się na stronie OpenAI, możesz się zalogować na swoje konto, a następnie przewinąć w dół do momentu, gdy zobaczysz ChatGPT w lewym dolnym rogu strony, i kliknąć w niego, aby rozpocząć rozmowę. Czy ChatGPT jest bezpłatny?

Czy ChatGPT jest darmowy?

Tak, możesz używać ChatGPT za darmo - na razie. Ponieważ model przetwarzania języka naturalnego jest wciąż w fazie przeglądu badawczego i "uczenia się", ludzie mogą go bezpłatnie używać; wszystko, co potrzebujesz, to zarejestrować się na bezpłatne konto OpenAI, chociaż istnieje opcja uaktualnienia do płatnej subskrypcji. 

chatgpt-plus

OpenAI uruchomiło ChatGPT Plus dla klientów, którzy chcą mieć nieograniczony dostęp bez okienek blokujących w godzinach szczytu, szybsze odpowiedzi i priorytetowy dostęp do nowych funkcji, za 20 dolarów miesięcznie.


Również: Najlepsze generatory sztuki AI: DALL-E 2 i alternatywy

To również opiera się na GPT-4, który jest bardziej zaawansowanym modelem językowym niż w darmowej wersji ChatGPT.

Do czego mogę użyć ChatGPT?

Twoja wyobraźnia nie zna granic. Baw się różnymi promptami z ChatGPT. David Gewirtz z ZDNET poprosił chatbota AI o napisanie wtyczki WordPress dla niego i wykorzystał ją do szybszego naprawiania kodu, na przykład. Poprosił go również o napisanie scenariusza Star Trek. 

Również: Jak korzystać z ChatGPT do pisania kodu

Inni używają go do pisania złośliwego oprogramowania. Pewien profesor promuje użycie ChatGPT w swojej klasie, a niezliczeni inni nauczyciele używają go nawet bardziej niż ich uczniowie. Oto kilka innych pomysłów, które możesz wypróbować: 

 • Napisz piosenkę na temat [wstaw tutaj temat] -- Spróbuj dodać wiele szczegółów.
 • Napisz wiersz na temat [wstaw tutaj temat] -- Ponownie, dodaj wszystkie szczegóły, na jakie wpadniesz.
 • Zadaj mu filozoficzne pytania.
 • Poproś go o podsumowanie pomysłów lub koncepcji.

Im więcej szczegółów zawrzesz w swoich promptach, tym bardziej precyzyjne będą odpowiedzi. 

Również: Jak działa ChatGPT?

ChatGPT mogłoby kiedyś zastąpić i w przypadku Bing'a, ulepszyć wyszukiwarki. Choć pole tekstowe w ChatGPT nie jest paskiem wyszukiwania, Microsoft wprowadził oparte na sztucznej inteligencji narzędzie do przeszukiwania Bing, które jest połączone z internetem, dzięki czemu może udzielać odpowiedzi na pytania, których ChatGPT nie jest w stanie obsłużyć.

Czy mogę korzystać z ChatGPT na urządzeniach mobilnych?

Pomimo braku aplikacji mobilnej ChatGPT, możesz korzystać z narzędzia opartego na sztucznej inteligencji przez przeglądarkę mobilną na swoim smartfonie. 

Również: Jak używać ChatGPT do pisania formuł w Excelu

Kroki do skorzystania z OpenAI ChatGPT z Twojego telefonu są takie same jak powyżej: przejdź na chat.openai.com, zaloguj się, zaakceptuj warunki i zacznij pisać. Asystent AI będzie działał tak samo, jakbyś się do niego zalogował z komputera. 

Czym jest ChatGPT Legacy i ChatGPT Default?

ChatGPT działa na dużej modelu językowym o nazwie GPT 3.5, ale istnieją dwie wersje tego modelu: Legacy i Default. Model Legacy jest tym, do którego uzyskujesz dostęp, gdy logujesz się na darmowe konto, używając swoich poświadczeń OpenAI i korzystasz z ChatGPT.

Model domyślny zwykle lepiej tłumaczy i zrozumie niuanse niż Model starszy, oraz bardziej oddaje wysiłki programistów w zapobieganiu generowaniu nieodpowiedniej treści. Model ten był również dostępny dla użytkowników płacących za ChatGPT Plus przed premierą GPT-4.

Również: Według platformy edukacyjnej ChatGPT jest najbardziej poszukiwanym umiejętnością techniczną na rynku pracy

W codziennym użytkowaniu Legacy i Default są podobne, ale Default jest lepszy. GPT-4 jest szybszy, dokładniejszy i większy niż oba modele GPT-3.5.  

Zgodnie z wydaniem ChatGPT z dnia 3 maja, wszystkie nowe wiadomości będą korzystać z modelu domyślnego, ponieważ OpenAI przygotowuje się do wycofania modelu Legacy 10 maja.

Czy ChatGPT jest najlepszą sztuczną inteligencją?

Jeśli próbujesz ustalić, który z chatbotów AI jest najlepszy, możesz zastanawiać się, jak OpenAI ChatGPT porównuje się do innych, takich jak Google Bard i AI-powered Bing od Microsoftu. Popularność ChatGPT jest w dużej mierze przypisywana ekspertowi w łączeniu łatwej dostępności, wiedzy i płynności w rozmowach. 

Również: ChatGPT vs. Bing Chat: Który chatbot AI powinieneś użyć?

Bard i Bing Chat są dostępne w bardziej ograniczonej wersji zapowiedzi. W porównaniu do ChatGPT, Bing Chat bardziej opiera się na swojej naturze wyszukiwarki, ponieważ łączy GPT-4 i zbiera informacje z Internetu, nawet cytując źródła dla stron internetowych, z których pochodzi odpowiedź. 

Czy ChatGPT może odmówić odpowiadania na moje pytania?

Systemy AI takie jak ChatGPT nie są wszechmocne; potrafią i odrzucają niewłaściwe żądania. Poza tym, pomimo ograniczonej wiedzy, asystent AI potrafi rozróżnić niewłaściwe żądania, aby zapobiec generowaniu niebezpiecznych treści.

Również: 6 rzeczy, których ChatGPT nie może zrobić (oraz kolejne 20, których odmawia wykonywania)

To obejmuje pytania naruszające czyjeś prawa, są obraźliwe, dyskryminujące lub dotyczą nielegalnych działań. Model ChatGPT może również wyzwać błędne przesłanki, odpowiadać na pytania uzupełniające, a nawet przyznać się do błędów, gdy zostaną one zauważone.

Czy ChatGPT udziela każdemu takiej samej odpowiedzi?

użyjchatgpt

Zazwyczaj, kiedy różne osoby zadają ChatGPT to samo pytanie, dostaną tę samą odpowiedź. Mogą być niewielkie różnice w słowach, ale będą one prawie identyczne. 

Także: Wypróbowałem chatbota AI Binga i rozwiązał on moje największe problemy z ChatGPT

Jeśli ktoś chciałby określić, czy artykuł został napisany przez ChatGPT, lub gdy profesor chciałby sprawdzić, czy model językowy został użyty do esejów przez uczniów, zadanie ChatGPT tego samego pytania, na którym oparty jest artykuł lub esej, może pomóc to rozwiązać. ChatGPT ma tendencję do generowania bardziej uprzejmego stylu niż pisarze ludzcy. 

Czy ChatGPT udziela złych odpowiedzi?

ChatGPT, jak wszystkie modele językowe, nie jest pozbawiony ograniczeń i może dawać bezsensowne odpowiedzi oraz niepoprawne informacje, dlatego ważne jest, aby sprawdzać podwójnie dane, które dostarcza. Ciągle uczy się z danych tekstowych, które są dostarczane przez użytkowników i wyników, które znajduje online, co może skłaniać go do przekazywania nieprawdziwych informacji. 

OpenAI zaleca użytkownikom udzielanie opinii na temat tego, co ChatGPT mówi, korzystając z przycisków kciuka w górę i w dół, aby poprawić model. Jeszcze lepiej, możesz stać się częścią programu Bug Bounty firmy i zarobić nawet 20 000 dolarów, zgłaszając niepokojące znaleziska i problemy z bezpieczeństwem.  

Także: OpenAI zapłaci ci za znalezienie błędów w ChatGPT

AI chatbot nie jest połączony z internetem, i nie jest w stanie określić aktualnej daty, więc pytanie ChatGPT ile dni pozostało do Wielkanocy nie dostarczy dokładnej liczby dni, na przykład - to jest jedna z różnic między ChatGPT a wyszukiwarkami.

Czy moje rozmowy z ChatGPT będą wykorzystywane do szkolenia?

Kiedy zapoznasz się z korzystaniem z ChatGPT, możesz zastanawiać się, czy twoje konkretne rozmowy będą wykorzystywane do szkolenia, i jeśli tak, to kto może przeglądać twoje rozmowy. Twoje rozmowy mogą być przeglądane przez OpenAI i wykorzystane jako dane do szkolenia do ulepszania jego systemów, więc nie wprowadzaj żadnych osobistych lub prywatnych informacji. 

Również: Nauczyciele korzystają z ChatGPT częściej niż studenci. Oto jak

Nakłady wprowadzone podczas korzystania z ChatGPT są również trwale zapisane na Twoim koncie i nie będziesz w stanie usunąć konkretnych nakładów, chyba że usuniesz swoje całe konto. Jeśli chcesz usunąć swoje konto, postępuj zgodnie z tymi krokami:

 1. Zaloguj się na swoje konto OpenAI.
 2. Przejdź do Pomocy.
 3. Na dole wyskakującego okna wybierz Wiadomości.
 4. Kliknij Wyślij nam wiadomość.
 5. Wybierz Usunięcie konta spośród dostępnych opcji.
 6. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby usunąć swoje konto i dane.

Dlaczego ChatGPT mówi, że nie mam dostępu?

W czasach szczytowych może być niemożliwe uzyskanie dostępu do ChatGPT. Jeśli widzisz komunikat o pojemności, możesz odświeżyć stronę lub zapisać się, aby otrzymać e-mail, gdy ponownie będzie dostępny.

Również: 5 sposobów na wykorzystanie chatbotów, aby ułatwić sobie życie

Poza osiągnięciem pojemności, dostęp do ChatGPT może zostać odmówiony z różnych powodów -- mój dostęp jest odmawiany, gdy korzystam z VPN, na przykład. Jeśli otrzymujesz komunikat o odmowie dostępu, gdy próbujesz korzystać z ChatGPT, może to być jednym z tych problemów:

 • Naruszenie warunków użytkowania API.
 • Użytkownik próbuje uzyskać dostęp do niedostępnej wersji GPT.
 • Klucz API może być nieprawidłowy.
 • Użytkownik przekroczył limit wykorzystania.
 • Naruszenie warunków użytkowania OpenAI API.

Powiązane artykuły

Zobacz więcej >>